Resimden imleç yapımı- Make cursor from image

 İlk olarak RealWorld Cursor Editör programı eğer bilgisayarınızda mevcut değil ise programı indirin. Daha sonra imleç olarak oluşturmak istediniz resmi png formatında değilse png formatına dönüştürün.

1-Program çalıştırılır ve soldaki menüden create tıklanır. 

2- Gelen menüde Cursor From Image seçeneğine tıklanır.

3- Gelen menüde imleç olarak oluşturmak istediğiniz resmi seçmeniz istenmektedir. Resmi seçtikten sonra  Ok butonuna tıklayarak devam edelim.

4- Daha sonra gelen formda üst kısımdaki save butonu tıklanır.

5-Tıklama işleminden sonra oluşturulacak search.cur isimli dosyayı nerede oluşturmak istiyorsanız, yolunu belirtin. (Not: Resmin ismi benim kullanımımda search.png olduğu için varsayılan olarak resmin ismini aldığından dolayı oluşturulan dosyanın adı search.cur olmuştur.)

Ok butonuna tıklayarak dosyamızı oluşturalım.

6- Oluşturduğumuz dosyayı css klasörü altına kopyalıyoruz. Yine aynı şekilde img klasörü altına imleç olarak kullanmak istediğimiz resmi kopyalıyoruz.

7- Aşağıda style.css dosyasında p:hover (p tag’ının üzerine gelince oluşacak değişimleri belirttik) ile font-size değeri 14 pikselden 25 piksele yükseldi. cursor: url (resmin yolu) , url ( cur uzantılı cursor dosyasının yolu), pointer; şeklinde kullanım ile fare imlecimizi resimli hale getirdik.

8-Aşağıda ise p tagları arasına yazmış olduğumuz örnek metin gösterilmiştir.

9- <p> </p> tagları arasına yazılmış olan metnin üzerine fare ile gelince metin karakterlerinin fontu büyümekte ve imlecimiz belirttiğimiz resim olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.